Зміст статті:
В осінньо-весняний період починається пік гострих респіраторних захворювань. Погода оманна, і люди з легкістю можуть заразитися вірусною інфекцією. Відсоток пацієнтів інфекційних відділень вище серед дітей.
Неправильне лікування ГРВІ та грипу може призвести до ускладнень. Інфекція вражає слизові оболонки трахеї, носоглотки, переходить на бронхи і легені. Одне з поширених ускладнень – трахеобронхіт.
Про бронхотрахеите
Бронхотрахеит – це запальне захворювання. Вражає трахею і бронхи. Частіше виникає при несвоєчасному лікуванні грипу. Під час кашлю інфекція потрапляє глибше в дихальні шляхи, слизові оболонки трахеї.
Бронхотрахеит добре розвивається при переохолодженні, від пилу в повітрі. Спровокувати хворобу можуть синтетичні препарати (аерозолі, парфуми, фарба). Хімічні речовини подразнюють оболонку, викликають кашель. Інфекція швидше поширюється в органах дихання.
Трахеобронхіт швидко розвивається. Хвороба проходить у гострій формі. Вчасно підібрана терапія допомагає пацієнтові швидко впоратися з бронхотрахеитом. Якщо лікування не дає результатів або зовсім відсутня, хвороба може перейти в хронічну форму.
Симптоми бронхотрахеита
Основний симптом хвороби – кашель. Гострий трахеобронхіт починається сухим «гавкаючим» кашлем. У хворого піднімається температура до 38 градусів. Спостерігається загальна втома організму, сонливість. Від частих непрерывистых нападів кашлю можуть відчуватися біль в грудях.
У дітей бронхотрахеит протікає складніше. Запалені слизові оболонки і збільшені в розмірах. Це утруднює дихання. Дихальні проходи у дитини значно вже, ніж у дорослого. При запаленні вони стають більш вузькими, повітря погано проходить. Починається кисневе голодування.
У деяких випадках у дітей може наступати ядуха. Бронхотрахеит у дітей супроводжується нападами нудоти. У дорослих хвороба протікає з схожими симптомами. Але вони переносять її легше.
Перша стадія хвороби триває десять днів. Пізніше під час кашлю починає відділятися слиз. Хворого мучить вологий кашель. При огляді лікар діагностує хрипи в бронхах.
Хронічний бронхотрахеит частіше проявляється у дорослих. Основні симптоми при хронічному трахеобронхите:
- затяжний сухий кашель;
- задишка;
- біль у діафрагмі під час кашлю;
- киснева недостатність.
При хронічному перебігу хвороби людина часто хворіє простудними захворюваннями.
Причини бронхотрахеита
Бронхотрахеит розвивається на тлі перенесених захворювань дихальних шляхів (ГРВІ, грип, трахеїт, фарингіт, ларингіт). Запальний процес переходить з верхніх дихальних шляхів в трахеї і бронхи.
Основні збудники бронхотрахеита – віруси і бактерії.
Віруси, що провокують трахеобронхіт:
- парагрип;
- грип;
- аденовірус;
- риновірус.
Збудники передаються повітряно-крапельним шляхом. Частіше вірусного типу бронхотрахеита піддаються діти. Віруси вражають малюків з ослабленим імунітетом (після перенесеної раніше хвороби).
У здорової людини ризик захворіти вірусної формою значно нижче.
Причиною бронхотрахеита може стати і бактеріальна флора:
- синьогнійна паличка;
- золотистий стафілокок;
- стрептокок;
- мікоплазма.
Шкідливі мікроорганізми потребують тепла і вологи для розмноження. Слизові оболонки дихальних шляхів сприяють їх розмноженню і життєдіяльності.
Причини алергічного бронхотрахеита:
- парфумерія;
- хімічні сполуки (на роботі, пов’язаної з використанням шкідливих хімічних препаратів, аерозолів);
- пил;
- спори цвілі;
- пилок квітів;
- вихлопні гази.
Причини хвороби у дітей:
- слабкий імунітет;
- рахіт;
- ГРВІ, грип, хвороби дихальних шляхів;
- діабет;
- м’язова дистрофія;
- білково-енергетична недостатність.
Бронхотрахеит може виникнути за несприятливих умов.
Неінфекційні причини хвороби:
- тривале перебування на холодному повітрі, на протязі;
- весняна нестача вітамінів;
- шкідливі звички (паління);
- хвороби органів дихання;
- робота, пов’язана з хімікатами (якщо робітники не використовують респіратори, захисні маски);
- виснаження організму (хронічна фізична втома);
- генетична схильність;
- нервові розлади (стрес, депресивний стан).
Неінфекційні причини бронхотрахеита можуть стати основою для розвитку шкодочинних патогенів. Дитина або дорослий з міцним імунітетом може не заразитися вірусною інфекцією. Несприятливі умови навколишнього середовища провокують розвиток патогенів.
Діагностика
Правильно поставити діагноз допоможе досвідчений лікар. Первинний огляд проводить терапевт або педіатр. Якщо є підозри на ускладнення, направляють до профільних фахівців – отоларинголога, алерголога, пульмонолога.
Первинна діагностика включає стандартний опитування на симптоми і скарги. Далі візуальний огляд порожнини горла. Лікар прослуховує легені і бронхи пацієнта.
Якщо є підозра на гострий бронхотрахеит, фахівець направляє на флюорографію. При наявності мокрого кашлю беруть посів слизу (для діагностування збудника).
Основні методи терапії
Лікування трахеобронхіту включає комплексний підхід. В залежності від типу і характеру хвороби призначають:
профілактичні заходи (щоб усунути неінфекційні причини виникнення бронхотрахеита);
- симптоматичне лікування (медикаментозні препарати проти кашлю, високої температури);
- вплив на збудників хвороби;
- народні методи лікування бронхотрахеита;
- фізіотерапія;
- фітотерапія.
Лікування дітей частіше вимагає госпіталізації. Звужені дихальні шляхи можуть стати причиною задухи, ускладнень. Ранні стадії бронхотрахеита можна вилікувати в домашніх умовах. Потрібно дотримувати рекомендації лікаря, медикаментозне лікування проводити строго за приписом.
Медикаментозні засоби
При лікуванні бронхотрахеита призначають кілька груп препаратів в залежності від причини хвороби. Для боротьби з вірусами застосовують противірусні препарати:
- «Афлубін» — гомеопатичний засіб, який чинить протизапальну, жарознижувальну дію, зміцнює імунітет, знімає інтоксикацію організму;
- «Анаферон» — ще один препарат з розділу гомеопатичних, підвищує імунітет, застосовується для профілактики вірусних хвороб;
- «Арбідол» — противірусну, імуномодулюючу засіб.
Антибактеріальні препарати:
- «Умкалор» — засіб на основі кореня Пеларгонії, вбиває шкідливі мікроорганізми, стимулює імунітет;
- «Бісептол»- препарат з групи сульфаніламідів, призначають немовлятам;
- «Биопарокс» — ліки у формі інгаляції, діє на місце запалення.
Сухий кашель заподіює сильний дискомфорт. Напад кашлю складно зупинити, тому що під час кашлю не відділяється мокротиння, а лише дратується слизова оболонка. У дітей цей симптом може привести до задухи, нічні напади заважають дитині спати.
Щоб полегшити стан призначають лікування протикашльовими та відхаркувальними засобами:
- «Бромгексин» — відхаркувальний муколітичний препарат при сухому кашлі (випускають у формі сиропу, таблеток);
- «Амброксол» — сироп для відхаркування при вологому кашлі;
- «Либексин» — протикашльовий засіб для лікування захворювань дихальних шляхів, виявляє анестезуючу, бронхорозширюючу дію (відпускається в таблетках).
Якщо бронхотрахеит супроводжується високою температурою, приймають жарознижуючі засоби. Дітям дають «Нурофен» або «Ібупрофен». Дорослі можуть випити «Парацетамол».
При лікуванні важливо дотримуватися рекомендацій лікаря і приймати ліки в дозуванні, яка зазначена в рецепті або інструкції.
Фітотерапія
Лікування народними методами дозволяє прискорити процес одужання. Широке поширення має фітотерапія – використання лікарських трав для профілактики і лікування бронхотрахеита у дорослих і дітей.
З лікувальних трав роблять настої, чай, бальзами, розслаблюючі ванни. Фітотерапія допомагає розширенню бронх і легкому відкашлюванню слизу. Деякі рослини мають протизапальні та жарознижувальні властивості. Організм збагачується корисними речовинами, вітамінами, підвищується імунітет.
Під час хвороби в організмі підвищується рівень інтоксикації. Щоб знизити кількість отруйних речовин у крові, рекомендують багато пити. Рідина «очищає» організм.
Напої, які містять вітамін C:
- відвар шипшини;
- журавлинний сік;
- брусничний сік.
Добре очищають організм сечогінні трави:
- хвощ;
- спориш;
- мучниця.
Високу температуру у дітей допомагають збити настої:
- чай з малини;
- чай з калини;
- липовий відвар.
Для лікування сухого кашлю роблять відвар з мати-й-мачухи. Стакан сушеної трави залити двома літрами окропу, варити на повільному вогні 30 хвилин. Готовий відвар приймати по одній столовій ложці через кожну годину.
Рецепт для легкого відхаркування:
- корінь алтея – 20 г;
- корінь оману – 10 г;
- березові бруньки – 10 г;
- материнка – 10 р.
Перемішати всі компоненти. В один стакан окропу додати столову ложку суміші трав і варити на повільному вогні 15 хвилин. Пити по одній ложці через кожні дві години.
Заспокійливий, протизапальний ефект дають інгаляції.
Для приготування розчину потрібно:
- ромашка – 1 столова ложка;
- календула – 1 столова ложка;
- вода – 2 літри.
Воду довести до кипіння. Додати лікувальні трави, дати настоятися 5 хвилин. Далі дихати парою 15 хвилин. Через декілька днів почне відділятися слизу під час кашлю.
При лікуванні вологого кашлю використовують трави, які розм’якшують мокротиння. Ефективні засоби з лука.
Поросяти, ягняти цибулю прокип’ятити в молоці. Дати настоятися кілька годин і процідити. Відвар приймати по столовій ложці чотири рази на добу.
Цибульний відвар має неприємний запах і смак. Діти часто відмовляються пити такі ліки. Можна видавити морквяний сік. Перемішати з медом і молоком, вистояти 5 годин. Пити чотири рази на день по півсклянки.
За допомогою лікарських рослин можна мінімізувати прийом медикаментозних препаратів.
- Запальний процес допомагають прибрати – кора дуба, шавлія, ромашка і календула.
- Антибактеріальний ефект мають – ісландський мох, чебрець, багно, евкаліпт, кропива. Їх можна приймати у вигляді настоїв і відварів.
- Фізіотерапія
Фізіотерапевтичні процедури більше підходять в якості профілактики. Лікування за допомогою цього методу допомагає підвищити імунітет, прискорюють одужання.
Фізіотерапія при лікуванні бронхотрахеита включає наступні процедури:
- інгаляції – з допомогою цього методу лікарські речовини потрапляють у дихальні шляхи, дію на вогнище хвороби;
- масаж – фахівець проводить маніпуляції, щоб з легких швидше виводилася мокротиння;
- ультрависокочастотна індуктотермія (УВЧ терапія) – на тіло в області легких впливаю високочастотним електричним полем, допомагає знизити біль, зняти запалення, усунути спазм;
- магнітотерапія – підвищує дію антибіотиків, клітини слизової оболонки швидше відновлюються;
- електрофорез – заряд допомагає препаратів інтенсивніше проникати в оболонки тканин, знімає запалення, набряк;
- галотерапія – популярний метод лікування бронхотрахеита, хворого поміщають в умови соляних печер, вентилюються і очищаються легкі;
- грязьові процедури – пацієнта поміщають у теплу грязьову ванну, поліпшується кровотік, легкі насичуються киснем.
Дитячий організм слабше, тому вищеописані методи протипоказані. Для лікування бронхотрахеита у дітей застосовують ультрафіолетове опромінення. Допомагає зняти набряк, прискорити одужання, вбиває шкідливі організми.
Народні рецепти
Народні рецепти лікування бронхотрахеита базуються на використанні фітопрепаратів.
Рецепт №1:
- сік листя подорожника великого – 1 чайна ложка;
- мед – 1 чайна ложка.
Ретельно змішати. Пити до їжі, кілька разів на день. Приймати обов’язково відразу після приготування.
Рецепт №2:
- овес – 2 столові ложки;
- родзинки – 2 столові ложки;
- мед – 1 столова ложка;
- молоко – 1,5 літра.
Варити на слабкому вогні, поки не випарується половина води. Охолоджений відвар процідити, додати мед. Пити по одній ложці щогодини. Зберігати в холодному місці.
Рецепт №3:
- імбир – 5 м;
- гвоздика – 5 м;
- кориця – 5 г;
- гаряча вода – 300 мл
Інгредієнти змішати, вистояти 5 годин. Пити чотири рази на добу.
Поради по лікуванню
Під час лікування бронхотрахеита важливо дотримуватися правила:
- багато пити (рідина очищує організм, виводить токсини);
- дієта (їжа повинна бути багата на вітаміни і мікроелементи);
- провітрювати і зволожувати приміщення, робити вологе прибирання;
- дорослі повинні відмовитися від шкідливих звичок (не курити на період лікування).
Якщо на вулиці тепло, відсутня вітер дітей можна ненадовго вивести погуляти на свіжому повітрі. Сонячне світло і кисень сприятливо впливають на процес одужання.
Профілактика бронхотрахеита
Бронхотрахеит частіше виникає у дітей. У період епідемії намагатися уникати людних місць, не контактувати з хворими.
Переохолодження може спровокувати хворобу. Тому важливо тепло одягатися. Навесні і восени тепла погода супроводжується вітром. Тому дитину слід одягати не дуже жарко. Від спеки він може спітніти, вітер різко охолодить разгоряченное тіло і малюк простудиться.
Бронхотрахеит – проявляється, як ускладнення після застуди. Тому вірусні хвороби важливо лікувати до кінця.
На роботі, пов’язаної з хімікатами, обов’язково використовувати засоби захисту (респіратори, марлеві пов’язки).
Здоровий організм не піддається впливу шкідливих патогенів і факторів навколишнього середовища. Тому найкращий метод профілактики – загартовування, здоровий спосіб життя і правильне харчування.